224232914256165
AnkaraFirmalar
temp
Facebook Twitter Gplus
advs1
advs2

Yumurta cildi ve saçı güzelleştiriyor

Yumurta cildi ve saçı güzelleştiriyor
436 görüntüleme
advs12
advs11

Yenilen, içilen gıdalara dikkat etmek gerektiğini ifade eden Şengöz, kuruyemiş ve meyvelerle öğünleri zenginleştirmenin önemine değindi.

Şengöz, "Su içmek çok önemli. Günde en az 8 bardak su içilmeli. Kahve, çay ve diğer meyve sularını buna dahil etmiyoruz. Suyu, yudum yudum bir dikişte olmayacak şekilde almak gerekiyor" diye konuştu.

Beslenmede mümkün olduğunca mevsim meyve ve sebzelerinin tüketilmesini öneren Şengöz, hormonsuz gıdaların tercih edilmesini istiyor.

YUMURTA DEYİP GEÇMEYİN

Ceviz ve badem başta olmak üzere fındık, Antep fıstığı gibi gıdaların cildi beslediğini kaydeden Şengöz "Bu konuda çok sevdiğim bir gıda yumurtadır. Yumurtanın sarısı ve beyazı günde bir defayı geçmemek şartıyla cildin iyileşmesi, saçların güçlenmesi için önerdiğimiz gıdaların başında gelir. Çay, kahve tüketimine kışın dikkat etmek gerekiyor. Bunların idrar söktürücü etkisi olduğu için vücuttan sıvı kaybına neden oluyor. Bir bardak çay veya kahve içildiği zaman onu telafi etmek için 2 bardak su içilmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Kışın bulunulan ortamların klima, soba, elektrikli cihazlarla ısıtıldığı için havada kuruma meydana geldiğine dikkat çeken Şengöz, nemi dengelemek için nem cihazı ya da soba veya kaloriferin üzerine konulacak ıslak bezin faydalı olduğunu kaydetti.

Şengöz, tahriş olmuş ciltler için kullanılan kremler konusunda, kişinin cilt yapısının önemli olduğunu söyledi.

ÜRÜN SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT!

Hassas, yağlı, kuru, aknelenmeye meyilli ciltler için farklı ürün kullanılması gerektiğini ifade eden Şengöz, "Eczaneye ya da markete gidip herhangi bir ürün satın alındığında akneye meyilli ciltte tıkaçların oluşmasına, kuru ciltte gözeneklerin kapanıp kara noktaların oluşmasına neden olabiliriz. Özellikle atopit-dermatik dediğimiz hassas ciltlerde rastgele ürün kullanılması egzama dediğimiz yaralara, kaşıntılara, kızarıklıklara varacak şekilde kötü sonuçlara yol açabilir. Mümkün olduğunca hassas, kuru, yağlı cilt ibarelerine dikkat etmek gerekir" dedi.

Kullanılacak krem konusunda iyi bir bilgiye sahip olunmadığında bir dermatologa gidilmesini öneren Şengöz "Dermatoloji doktorları, sadece hastaları tedavi etmez. Aynı zamanda günlük hayatta kullanmamız gereken temizleyici ürünleri, tonikleri, kremleri sizin cildinize özel olacak şekilde düzenlemeyi de bilirler. Bu konuda destek almakta fayda vardır" tavsiyelerinde bulundu.