224232914256165
AnkaraFirmalar
temp
Facebook Twitter Gplus
advs1
advs2

Televizyonunuz Gerçekten 4K mı?

Televizyonunuz Gerçekten 4K mı?
441 görüntüleme
advs12
advs11
Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, gelişmekte olan birçok ülkede, 3K çözünürlüklü televizyonların tükeyiciye 4K diye satıldığı ortaya çıktı. İşte detaylar.

Mazisi çokta fazla olmayan 4K televizyonlar ilk çıktıkları zamanlarda 25.000 – 30.000 TL gibi uçuk rakamlara satılıyordu.

Fakat teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte 4K çözünürlük desteği sunan televizyonların fiyatları da daha makul seviyelere indi.

Yapılan bir araştırma, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede 3K çözünürlüğe sahip televizyonların, 4K diye satıldığını ortaya çıkardı.

3K çözünürlüklü televizyonları, tüketiciye 4K olarak satmaya çalışan firmaların en büyük kozu agresif fiyat politikaları oldu. Peki 4K televizyonlara oranla son derece ucuz olan 3K televizyonlar nasıl ayırt ediliyor. İşte detaylar.

Televizyonumun 4K olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bunu anlamanın en kolay yolu satın aldığınız televizyonun kutusunda bulunan “UHD” logosu. Bağımsız kuruluşlarca verilen UHD sertifakasyonu sadece 3840’a 2160 çözünürlüğünü sunabilen televizyonlara veriliyor.4K diye satılan 3K televizyonlardaki çözünürlük desteği ise 2880’e 2160.

Televizyonunuzun 4K olmadığını anlamanızın kesin bir yolu ise, genel olarak televizyonların arka kısmında bulunan RGB paneli. Eğer televizyonunuzda RGB yerine RGBW girişi varsa televizyonunuz 4K değil, 3K demektir.

RGB paneller, kırmızı, yeşil ve mavi renklerden oluşan her pikseliyle vanlı ve keskin resim kalitesi elde edilmesini sağlarken, RGBW panellerde ise ana renklerin yanı sıra dağınık olarak yerleştirilmiş beyaz renk hücresi de yer alıyor. Bu panellerin maliyeti RGB panellere göre yüzde 60 oranında daha ucuz olurken, renk kalitesi ise yüzde 25 oranında daha düşün oluyor.

4K Sertifikasına dikkat edin!

Avrupa ve ABD’de bağımsız standartları belirleyen Digital Europe ve Consumer Electronic Association, 4K standartlarına uygun olmayan hiç bir televizyona sertifika vermiyorlar. Yani televizyonunuzda bu iki kurumdan birisinin bandrolü yoksa, televizyonunuz 3K olabilir demektir.

Televizyonunuzun 4K destekleyip, desteklemediğini öğrenmenin en basit yollarından biriside 4K yayın yapan kanallara göz atmak. Örneğin Türkiye’de 4K yayın yapan tek kanal olan TRT 4K televizyonunuzda açılmıyorsa, televizyonunuzun 4K teknolojisini desteklemediğini ön görebilirsiniz.