224232914256165
AnkaraFirmalar
temp
Facebook Twitter Gplus
advs1
advs2

Saniyeler İçinde Şarj Olup Ömrü Kısalmayan Süperkapasitör Geliştirildi

Saniyeler İçinde Şarj Olup Ömrü Kısalmayan Süperkapasitör Geliştirildi
423 görüntüleme
advs12
advs11

30.000 KERE ŞARJ EDİLMESİNE RAĞMEN...

University of Central Florida'da görev yapmakta olan bilim adamları, 30,000 kezden fazla şarj edilmiş olmasına rağmen yeni gibi çalışmasını sürdüren, yani bir başka değişle şarj olmasıyla ömrü kısalmayan yeni bir süperkapasitör geliştirdiler.

STANDART PİLLERDEN 20 KAT DAHA UZUN SÜRE DAYANIYOR

Standart lityum iyon pillerden 20 kat daha uzun süre dayanabilen ve ultra hızlı şarj sistemi sunan yeni batarya konusunda açıklamalarda bulunan Nitin Choudhary, ''mobil cihazınızı birkaç saniye içerisinde şarj edebileceksiniz ve bir sonraki haftaya kadar şarja ihtiyaç duyamayacaksınız'' ifadelerini kullanmış.

 

ULTRA HIZLI ŞARJ SİSTEMİ SUNUYOR

Süperkapasitörler, son derece hızlı şekilde şarj olabilmekteler zira normal bataryaların, pillerin yaptığı kimyasal reaksiyon yerine bu kapasitörler elektrik enerjisini iki boyutlu materyal üzerinde depolayabilmekte. Geniş yüzeylere sahip iki boyutlu materyaller çok daha fazla elektron taşıyabilmekteler. Tabi söz konusu bu materyallerin elektrik enerjisini barındıran yüzeyleri inanılmaz ince bir yapıda. Bu da materyalin inanılmaz hızlı enerji depolamasına, yani şarj olmasına yarıyor.