224232914256165
AnkaraFirmalar
temp
Facebook Twitter Gplus
advs1
advs2

Lada Vesta Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

Lada Vesta Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?
1862 görüntüleme
advs12
advs11
Rusya'nın dev otomobil şirketi AvtoVaz son model Lada Vesta'ların test üretimine başlıyor. Gelecek hafta sonuna kadar 25 aracın test üretimi yapılacak. Seri üretim ise Eylül ayına kadar başlayacak. 
AvtoVAZ Başkanı Bo Andersson test üretimin seri üretim öncesi bir hazırlık olduğunu söyledi. Rusya'nın yeni model araçlarının üretimi ile ilgili takvimin planlandığı şekilde ilerlediğini ifade eden Andersson, "Vesta modellerin üretimi için özel bir alan oluşturduk. Bunun için şirket 5 milyar ruble (76,6 milyon dolar) ek yatırım yaptı…." dedi.
 
Vesta'ların geçen yıl test için Almanya'ya gönderildiği, ABS ve denge testlerinin başarılı bir şekilde yapıldığı kaydedildi.
 
Vesta'ların lada Priora'ların yerini alması planlanıyor. Hatchback tip araçların üretiminin başlamasının ardından sedan tipler de devreye alınacak.
 
Rusya'nın yeni model ekonomik araçları ile ilgili fiyatlar 400 bin rubleden (Yaklaşık 6100 dolar) başlayacak. Lada Xray Cross'lar ise 500 bin rubleden (7500 dolar) başlayan fiyatlarla piyasaya sunulacak.
 
Renault-Nissan ve Rus AvtoVaz firmalarının ortak ürettiği Xray modeli Renault Sandero ve Renault Duster modellerinin izlerini taşıyor.
 
Xray modelinde standart olarak sunulan donanımlar arasında, Rusya'da çok tercih edilen sürücü koltuğu yükseklik ayarı, tüm camlarda, koltuklarda, direksiyonda ve aynalarda ısıtma sistemi bulunuyor. Ayrıca Lada tarafından üretilen yeni 1,4 turbo 100 beygir gücündeki motor da bu araçlarda kullanılacak.
 
Rusya otomobil sektörü vesta modellerle ilgili büyük beklenti içinde. Yeni modelin Rusya'da 2015'in en iyi aracı seçileceği tahmin ediliyor.
 
Birçok otomobil firmasında yöneticilik görevi yapan İsveçli Anderson, 2009 yılında AvtoVaz firmasının başına getirilmişti. Rusya'nın AvtoVaz firması 2012 yılında yaklaşık 210 milyon dolar kâr açıklamıştı. 
Rusya'nın otomotiv markalarından Lada, 2015 yılı ile birlikte Türkiye pazarına yeniden giriş yapmaya hazırlanıyor.Bilindiği gibi Lada markası 90'lı yıllarda Samara ve Vega modelleriyle büyük sükse yapmış ve önemli bir satış başarısı göstermişti.Fakat daha sonra işler yolunda gitmemiş ve Lada firması Türkiye pazarından çekilmek zorunda kalmıştı.
 
Şimdi ise Lada Vesta üretimini yine başka bir Rus otomobil şirketi AvtoVaz üstlendi ve 2015 yılını yeniden doğum yılı olarak belirledi.2014 yılında Moskova'da düzenlenen fuarda tanıtılan 2015 Lada Vesta'nın test sürüşlerinde de sona gelinmek üzere.Testlerin tamamlanmasında sonra yaz mevsiminde seri üretimine geçilecek olan 2015 Lada Vesta'nın Rusya satış fiyatı ise 6100 dolar olarak belirlendi.
 
Türkiye'de de satışa çıkacak olan 2015 Lada Vesta, vergilerle ve satışa çıkacak tarihteki kur artışı göz  önüne alınarak  27 bin ile 30 bin TL arasında bir fiyata sahip olması bekleniyor.
 
Kaptunun altında 1.4 litrelik turbo motor bulunan 2015 Lada Vesta,100 beygir gücüne sahip olacak.
 
Lada Vesta sedan ve XRAY,İspanya'nın güneyinde gerçekleştirdiği testler sırasında görüntülendiler.
 
Tüm gövde kamuflaj altında görüntülense de,anlaşılan Lada firması Vesta'nın Konsept tasarımı üzerinde çok fazla değişiklik yapmayacak ve anlaşılan güzei bir tasarım bizleri bekliyor.
 
Henüz resmi bilgileri açıklanmayan Lada Vesta'nın kaputunun altında 87 beygirlik,106 beygirlik ve 114 beygirli dört silindirli 1.6 litrelik motor seçenekleri bulunacak.25 Eylül'de tanıtılması beklenen 2016 Lada Vesta'nın gelecek sene satışa çıkması bekleniyor.
 
Lada Xray modeli ise hatchback Suv olarak tasarlanmış.Dacia Sandero Stepway gibi gözüken bu modelde 2016 yılında yollara çıkacak.Türkiye'de otomobil sevenler tarafından en çok konuşulan arabaların başında gelen Lada Vesta acaba Türkiye'de satışa çıktı mı? 2016 model Lada Vesta'ların teknik özellikleri ve fiyatı kaç tl olacak? İşte tüm özellikleriyle lada vestalar...