224232914256165
AnkaraFirmalar
temp
Facebook Twitter Gplus
advs1
advs2

Kadınlar Uykuyu Daha Çok Seviyor

Kadınlar Uykuyu Daha Çok Seviyor
455 görüntüleme
advs12
advs11
Kadınlar erkeklerden 20- 30 dakika daha fazla uykuya gereksinim duyuyor.

Uluslararası Uyku Bilimleri ve Teknolojileri Birliği (ISSTA) Başkanı Prof. Dr. Thomas Penzel, "Kadınların genetik olarak 20-30 dakika daha fazla uykuya ihtiyacı oluyor ancak bunu gerçekleştiremedikleri için kendilerini bir parça yorgun hissedebiliyorlar"dedi.

Verimli çalışmak için sağlıklı uyku şart
Prof. Dr. Penzel, insanların zamanı daha etkili ve verimli kullanmak istediğini, iyi bir çalışma hayatı, sosyal yaşam veya tatil günü için hazır olmaya çalıştığını anlattı. Daha verimli bir yaşam için günün her dakikasını kullanmaya çabalayan kişinin uykusunun da bu durumdan etkilendiğini ifade eden Thomas Penzel, "Etkili olma çabası uykuya da yansıyor. İstiyoruz ki uykumuz da sağlıklı olsun ve kısa sürsün. Ama bu o kadar basit değil" dedi.

Uyku problemi yaşayan kişi sayısı artıyor
Geçmişte insanların uykuya daha fazla zaman ayırabildiğini, gün içinde küçük uyku zamanları yaratabildiğini, "siesta" yapabildiğini dile getiren Penzel, günümüzde ise sürekli çalışan, yetişme ve zaman stresi altındaki insan için aynı imkanın söz konusu olmadığını dile getirdi. Uyku problemi yaşayan insanların geçmişe göre daha fazla olduğunu ifade eden Thomas Penzel, "Araştırmalar, son 50 yılda geceleri uyku süresinin yaklaşık 1 saat kısaldığını gösteriyor ve bu nedenle uyku problemi yaşayan kişi sayısı da artıyor"dedi.