224232914256165
AnkaraFirmalar
temp
Facebook Twitter Gplus
advs1
advs2

Facebook Testleri Güvenli mi?

Facebook Testleri Güvenli mi?
578 görüntüleme
advs12
advs11
Son günlerde Facebook'da sıkça görmeye başladığımız gerçek ruh ikizin kim? kaç yaşında gösteriyorsun?

Son günlerde Facebook'da sıkça görmeye başladığımız gerçek ruh ikizin kim? kaç yaşında gösteriyorsun? gibi testlerin güvenli olup olmadığını merak ettim.Çünkü yine gördüğüm bazı paylaşımlarda bunların güvenli olmadığı söyleniyordu.Anladığım kadarıyla bir bakalım dedim bu testlere.

Facebook test olayının aslında bir geçmişi var.Bu mecra ilk adını duyurmaya başladığı yıllarda bu tür testleri de içerisinde barındıran bir yerdi.Hatta bu testleri kullanıcılar oluşturuyordu.Bu testler Facebook'un bizzat kendi alanı içerisinde olduğu için güvenlik sorunu ortaya çıkmıyordu.Ancak bu yeni testler Facebook alanı dışında ayrı kanallardan yayınlanıyor.Güvenlik sorusu bu noktada illa soruluyor.Şunu da söylemem gerekir ki bu kanallar Facebook denetiminde.

Bu testler iki kanal aracılığıyla yayınlanıyor.Bunlardan birisi captanquizz diğeri ise nametest.Bunları ayrı ayrı ele almakta fayda var.

Captanquizz Testleri Güvenli mi?

İlk olarak burada yayında olan bazı testlerden bahsetmek istiyorum.En ünlüsü tabii ki "Gerçek ruh ikizin kim?" adlı test.Bunların dışında "Kaç çocuğunuz olmalı?","Saçınız hangi renkte olmalı?","Hangi elementsiniz?" vs. gibi ilginç testleri de var.

Herhangi bir testi yapmaya başladığımızda uygulama tabii ki sizden bazı izinler istiyor.İşte bu izinler çok önemli.Çoğumuzun okumadığı bu izinlerde uygulamanın neye erişeceğine karar veriyoruz.Captanquizz sizden şu izinleri istiyor:....

Bu izinlere baktığımızda bir sorun yok gibi gözüyor. Ama kişisel bilgilerinizin uygulama tarafından gözleneceğini unutmayın. Doğum günü, fotoğraf, arkadaş listesi biraz gizliliğinizi tehdit edecek izinler. Tabii geçip Facebook şifrenizi elde edebilecek kadar izin vermiyorsunuz bu uygulamaya. Yani aman bu testler şifrenizi çalmak için yapıldı durumu yok. En başta dediğim gibi zaten Facebook denetiminde bu alanlar.

Captanquizz aldığı izinler bakımından güvenlik konusunda bir tehdit içermiyor. Ancak kişisel bilgilerinize erişimi sağladığı için rahatsızlık yaratabilir. Sen arkadaş listeni arkadaşlarından saklıyorsun ama sahibinin kim olduğunu bilmediğin uygulamaya izin veriyorsun? Bu bir sorun değil midir?

Bu izinleri verdikten sonra test başlıyor ve cevap geliyor. Profilinizde paylaşıp paylaşmamak size kalmış artık.

Nametest Testleri Güvenli mi?

Captanquizz dışında bir de Nametest.com var. Buradaki en ünlü test "Gerçekte kaç yaşında gösteriyorsunuz?" testi. Bunun dışında "Kaç gizli hayranın var?", "Hakiki kişiliğin ne?","50 Yıl sonra nasıl görüneceksin?", "Hangi hayvana benziyorsun?" vs. gibi ilginç testleri de var.